دوره آموزشی: آشنایی با خطوط بکار رفته در متون و اسناد قدیمی

گروه آموزش تخصصی و عمومی معاونت پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، از نیمه اول دی 1402، دورۀ آموزشی «آشنایی با خطوط به‌کار رفته در متون و اسناد قدیمی» به مدت 20 ساعت، در 10 جلسة 2 ساعته با تدریس و بیان آقای دکتر محسن روستایی برای متقاضیان: علوم آرشیوی، علم اطلاعات و دانش‌شناسی، تاریخ، زبان و ادبیات فارسی و سایر علاقمندان، به صورت مجازی در سامانه آموزش الکترونیکی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران (lms.nlai.ir) برگزار می‌کند.

فراگیران این دوره با مباحثی همچون: «پیدایش خط و سیر تطور و تحول آن، خط به‌عنوان ابزار انتقال معارف و فرهنگ بشری، خط به‌عنوان یک هنر، آشنایی با گونه‌های مختلف نگارش خط فارسی و عربی، خط هنری و بازاری (تجاری)، شیوة شناخت دست‌خط بزرگانِ عرصة سیاست و علم و دیانت، بازخوانی واژه‌های غیر منقوط (بدون نقطه) بکار رفته در متون اسناد، معرفی خطوط نسخ، ثلث، ریحان، رقاع، تعلیق، محقق، نسخ نستعلیق، شکسته‌نستعلیق، و …» آشنا می‌شوند.

ثبت‌نام این دوره 20 ساعته از طریق سامانه lms.nlai.ir انجام می‌پذیرد و تا روز چهارشنبه 1 دی‌ماه 1402 مهلت برای ثبت‌نام می‌باشد. در پایان به فراگیران این دوره، گواهینامه معتبر اعطا می‌گردد.